Joulutervehdys

Arvoisa Liikkuvan Poliisin Perinneyhdistys ry:n jäsen

Lämmin kiitos kuluvana vuonna LPPY:n saamasta tuesta ja osallistumisestanne vasta perustetun yhdistyksen toimintaan. Erityinen kiitos perustajajäsenille. He saivat aikaan toiminnan, jolla kunnioitamme LP:n 83 vuoden mittaista ansiokasta työtä maamme sisäisen turvallisuuden hyväksi, erityisesti panosta liikenneturvallisuuden parantamiseksi. Ilman keskitettyä ja asiantuntevaa toimintaa ei maamme liikennekuolemien määrää olisi liikennesuoritteitten moninkertaistumisesta  huolimatta saatu pudotettua viidennekseen 1970-luvun synkistä vuosista.

Yhteisöjäsenemme LVK ja SKAL ovat antaneet suurenmoista apua toimintaamme, mikä huipentui pikkujoulujuhlamme järjestämisessä 20.11.2015. Radion sinfoniaorkesterin soittajiston puhallinkvartetin esitykset antoivat tilaisuudelle ponnekkaan alun. Tunnemme lämmintä kiitollisuutta kaikille pikkujoulumme onnistumiseen vaikuttaneille järjestäjille ja osallistuneille .Tilaisuuden alla piti hallitus pikakokouksen, jossa kaavailtiin toimintaa vuonna 2015. Jäsenpalautteen perusteella päätti hallitus järjestää vuosikokouksen laivaristeilyn merkeissä, jonka järjestelyt on pantu käyntiin. Matka-aika sijoittunee huhti-toukokuulle. Liikenneyhteydet asettavat omat rajoitteensa tilaisuuksien jäjrestämiselle,  joten lähtösatama on Helsingissä. Syyspuolella on hankkeissa lento Gdanskiin, jossa solmimme yhteyksiä Puolan liikennepoliisiin. Sivustolta saa tiedon asian kehittymisestä. Myös syyskauden perinnepainoitteinen jäsenkokous pidetään Helsingissä. Evästeinä tulevalle toimikaudelle on perinteen tallentamisen aloittaminen, mikä vaatii yhteyksiä virassa oleviin ja eläkeläisiin. Perinnetoimikunta kantaa asiassa päävastuun.

Tieteellinen projekti odottaa vielä luotettavien tilastojen kertymistä, mutta tavoitteena on saada tutkimus käyntiin heti, kun rahoitusohjelma realisoituu.

Yhdistyksen sivusto : www Liikkuvan Poliisin Perinneyhdistys , on valmis  ja avautuu vielä tällä viikolla. Uusi vuosi voidaan siis aloittaa entistä paremmin sähköisen viestinnän avulla. Sivustolle on tarkoitus kehittää interaktiivinen osa, jolla voidaan saada jäsenkunnan toiveet näkyviin. Samoin face book linkkiä rakennetaan yhteyksien parahtamiseksi.

Rauhallista joulua ja menestyksellistä vuotta 2015

LPPY:n puheenjohtaja       Antti Jääskeläinen